کد مطلب: 97074

تحقیق و پژوهش در حوزه علمیه باید در راس همه فعالیت ها قرار بگیرد

یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۷:۱۶

مدیر حوزه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها مهرشهر گفت: اهمیت و جایگاه پژوهش در هر علمی پوشیده نیست و عنصر تحقیق و پژوهش در حوزه علمیه باید در راس همه فعالیت ها قرار بگیرد.

خانم انصاری مدیر حوزه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها در گفت‌وگو با خبرگزاری کوثر از کرج گفت: اهتمام طلاب از طرح های پژوهشی و پرورش طلاب محقق و هموار کردن مسیر برای ایشان از فعالیت های مهم حوزه های علمیه بوده و  تحقیق و پژوهش در حوزه علمیه باید در راس همه فعالیت ها قرار بگیرد، لذا برای ایجاد انگیزه و استقبال در طلاب ژرنال کلاب  با موضوع ولایتمداری حضرت زینب سلام الله علیها برگرفته از ولایتمداری مادر برنامه ریزی گردید.

خانم انصاری گفت: ژورنال کلاب، برنامه ای است که قصد دارد توانایی ارزیابی انتقادی برمبنای شواهد را در مخاطبان افزایش دهد. به عبارت دیگر، در این روش یادگیری، با ایجاد تعامل با شنوندگان و بحث گروهی، محتوای ارائه شده یک مقاله از پیش تعیین شده، ارزیابی می شود.

همچنین هدف از ژورنال کلاب، ایجاد تعاملات اجتماعی، ارائه مطالب مبتنی بر شواهد، توسعه مهارت ارزیابی نقادانه و ارائه مطالب روزآمد در یک حوزه موضوعی خاص است.در این خصوص با کارشناسی اساتید و نقد وبررسی نظرات طلاب حائز اهمیت بوده است.

خانم انصاری  به نقل قول از  مقاله ولایتمداری حضرت زینب سلام الله علیها برگرفته از ولایتمداری مادر افزود: قرآن بدون هیچ قید و شرطی در کنار  اطاعت مطلق از خداوند،دستور به اطاعت از پیامبر و صاحبان  امر،یعنی، ائمه اطهار می دهد.

وی در ادامه افزود: زینب  که حضور  هفت  امام معصوم ر ا درک کرده است، در تمامی ابعاد ولایتمداری سر آمد است.او با چشمان خود مشاهده کرده بود که چگونه مادرش خود را سپر بلای امام خویش قرار داد و خطاب یه ولی خود گفت:«ای ابالحسن روحم فدای روح تو و جانم سپر بلای تو باد»و سرانجام جان خویش را در راه حمایت از امام خویش فدا نمود و شهید راه ولایت گردید.زینب به خوبی درس ولایت را از مادر فراگرفت و آن را به زیبایی در صحنه های مختلف به عرصه ظهور رساند.

مدیر حوزه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها خاطر نشان کردند: رسالت عاشورایی حسینی بدون زینب محکوم بر فنا بود زیرا بدون زینب هیچ کس نمی توانست از یک حادثه ‏بزرگ که در یک روز اتفاق افتاد این همه پیام را به مقصد برساند. در واقعه کربلا زنان بسیاری بودند که با کمال اخلاص به تلاش می پرداختند ولی ‏هیچ کدام قدر و جلال زینب را نداشتند. و تنها حضور او در لباس اسارت بود که پشتوانه شهادت شد و رونق نهضت حسینی را بر ملا ساخت‎.