کد مطلب: 9603

آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه استان البرز با حضور آیت‌الله مقتدایی

آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه استان البرز با حضور آیت‌الله مقتدایی

شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۴۲:۱۳

مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه خواهران و برادران استان البرز با حضور رئیس شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران کشور برگزار شد.
آیت‌الله مرتضی مقتدایی رئیس شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌ علمیه خواهران و برادران استان البرز که در مصلای کرج برگزار شد، ضمن تبریک دهه کرامت، خطاب به طلاب و اساتید حوزه گفت: بدانید که خدمت به حوزه‌ها، خدمت مستقیم به امام زمان(عج) است. افتخار کنید به اینکه طلبه امام صادق(ع) و امام زمان(عج) هستید.
وی از حوزه‌های علمیه به عنوان پادگان‌های علمی یاد کرد و آن را توفیقی از جانب خداوند برای طلاب و اساتید حوزوی دانست.
آیت‌الله مقتدایی گفت: فقیه کسی است که همت او صرف نجات دیگران می‌شود. فقیه تلاش می‌کند خیرش را به دیگران برساند.
وی ابراز داشت: فقیه کسی است که تکفل وضع حال یتیمان آل محمّد(ص) را بر عهده گرفته است و به راه حق، عدالت و تقوی، امانت‌داری و دوری از معصیت پایبند است.
آیت‌الله مقتدایی با تاکید بر تربیت مرجع تقلید و فقیه متعهد برای آینده از میان طلاب جوان بیان داشت: لازمه رسیدن به این هدف، تحصیل جدی در کنار تقوا و تهذیب نفس است.
وی به  پیش مطالعه و مباحثه دروس حوزوی و تدوین برنامه‌ای خاص در این زمینه اشاره نمود و خطاب به طلاب بیان داشت: درس امروز را برای فردا نگذارید. یکی از مباحثی که در حوزه‌‌‌ها مرسوم بود ولی امروزه کم رنگ شده است، پیش مطالعه و مباحثه است در حالی که پیش‌مطالعه درس، برکاتی به همراه دارد. همچنین روی مباحثه دروس همت مضاعفی داشته باشید.
وی در تبیین مسئولیت طلاب با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) با مضمون مسئولیت خطیر شاگردان مکتب آن امام(ع) اظهار داشت: طلاب مورد توجه مردم هستند و اگر مردم شاهد ورع و تقوا از طلاب باشند عمل آنان را الگوی خود قرار می‌دهند.
وی تصریح کرد: استقبال از مدارس علمیه خواهران امسال بیش از برادران بود و مقام معظم رهبری نیز عنایت ویژه‌ای به حوزه علمیه خواهران دارند.
ایشان در پایان سخن خود به طلاب توصیه کرد در کلاس‌های اخلاق شرکت کنند و خاطرنشان کرد: درس اخلاق بسیار مهم است.