کد مطلب: 95134

تشکیل گروه علمی-پژوهشی از صفر تا صد مقاله نویسی توسط مدرسه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها

دوشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۴:۵۲

معاون پژوهش حوزه علمیه فاطمه الزهراسلام الله علیها از تشکیل گروه علمی-پژوهشی از صفر تا صد مقاله نویسی در کوثرنت خبر داد.

خانم شفیعی زاده گفت: گروه علمی-پژوهشی ازصفر تا صد مقاله نویسی در فضای کوثرنت به پیشنهاد مدیریت حوزه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها و با همت معاونت پژوهش همچنین با حضور استاد ارجمند جناب آقای حسین قاسمیان فریمان (رئیس اداره امور پژوهشگران )و سرکار خانم جمشیدی (کارشناس اداره  امور پژوهشگران) تشکیل شد.

معاون پژوهش حوزه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها افزود: بنا  بر فر مایش مقام معظم رهبری ، نظامی بر اساس اسلام تحقق پیدا کرده است و موفقیت و عدم موفقیت آن در دنیا و تاریخ، به حساب اسلام گذاشته خواهد شد؛ چه من و شما بخواهیم و چه نخواهیم.

این نظام، بر محور تفکرات اسلامی بنا شده و بایستی برمحور مقررات و بینشهای اسلامی اداره بشود. این تفکرات و بینش ها و مقررات، در کجا بایستی تحقیق و تنقیح بشود؟ این استفهام ها، در کجا باید پاسخ داده بشود؟ اگر حوزه‌ی علمیه‌ی قم که امروز در کشور ما و بلکه در عالم تشیع،  مادر و محور حوزه‌های علمیه است و در درجه‌ی بعد بقیه‌ی حوزه‌ها، تنقیح و تبیین مقررات و احکام و معارف اسلامی را - که نظام با آنها حرکت خواهد کرد - به عهده نگیرند، چه کسی باید به عهده بگیرد؟ حوزه‌ها بایستی این مسؤولیت را احساس بکنند.

وی در ادامه بیان داشت: نظر بر فرمایش جناب  آقای قاسمیان مهم ترین برنامه و مهارتی که هر طلبه نیاز مند به آن است پژوهش می باشد. بدون پژوهش نه تولید علم و نه هیچ اتفاق اثر گذار در جامعه نخواهد افتاد و بعد از مدتی هم انسان تصور می کند مفید واقع نمی شود و انگیزه خود را از دست می دهد.

آقای قاسمیان تصریح کرد: بارها اتفاق اقتاده است که وقتی با طلاب درباره مطلبی صحبت میکنیم اطلاعات خوبی دارند اما نکته مهم راه استفاده و انتقال به دیگران را بلد نیستند. مثالی که بارها عرض کرده ام این است ،که طلابی که مهارت پژوهش را فرا نمی گیرند مانند ظرفی پر از آب هستند که کسی دسترسی به آن آب به دلیل نداشتن راه خروج ندارد در صورتی که هزاران نفر تشنه این آب هستند.

پس اگر میخواهیم قدمی برداریم و خدمتی انجام دهیم باید مهارت پژوهش و تحقیق را فرا بگیریم و این اصل مسلم و انکار ناپذیری است.

باید بدانیم مقاله، تحقیق پایانی، پایان نامه ، رساله علمی و کتاب، تحقیق و پژوهش نیستند بلکه ظرف گزارش پژوهش ما هستند؛ پژوهش فرآیندی منظم و منطقی است که حاصل و نیتجه آن در قالب مقاله و... برای ارائه به دیگران استفاده می شود.

شفیعی زاده در پایان اظهار داشت:  تشکیل  گروه علمی-پژوهشی که اصولی و منطقی باشد را با توجه به برگزاری کلاسها به صورت مجازی و نیز دسترسی سریع و آسان طلاب با اساتید توانمند و شخصیت های پژوهشی در راستای مقاله نویسی را از جمله فعالیت های حوزه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها دانست.