کد مطلب: 94762

به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه شهید مطهری(ره)؛

نشست علمی برخط با عنوان "بررسی حدیث منزلت و چرایی فرقه‎گرایی در اسلام" برگزار شد

سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۷:۳۱

نشست علمی برخط با عنوان "بررسی حدیث منزلت و چرایی فرقه‎گرایی در اسلام" به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه شهید مطهری(ره) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از کرج، نشست علمی برخط با عنوان "بررسی حدیث منزلت و چرایی فرقه‎گرایی در اسلام" در فضای کوثرنت به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه شهید مطهری(ره) و با حضور استاد ارجمند آقای محمدعلی پاکدل، عضو هیئت علمی مرکز تخصصی کلام و ادیان حوزه علمیه قم، در سامانه سیما برگزار شد.

حجت الاسلام پاکدل با بیان اهمیت حدیث منزلت به عنوان یکی از مهم‎ترین فضایل امیرالمؤمنین علیه‎السلام اذعان داشت شرح و توضیح این حدیث در طول تاریخ کم‎تر مورد توجه پژوهشگران واقع شده است. وی در بخشی از سخنانش گفت این حدیث در طول رسالت رسول الله صلی‎الله‎علیه‎وآله بیش از 70 بار تکرار شده است و پیامبر از تکرار این حدیث، قطعا هدفی را دنبال کرده‎اند.

عضو هیئت علمی مرکز تخصصی کلام و ادیان قم، در ادامه گفت: یکی از فضایل امیرالمؤمنین علیه‎السلام در راستای حدیث منزلت، برادری امام علی علیه‎السلام نسبت به پیامبر اسلام صلی‎الله‎علیه‎وآله است همان‏ گونه که هارون برادر حضرت موسی علیهما‎السلام بود. همچنین جانشینی امیرالمؤمنین ع در حیات و ممات رسول عظیم الشأن اسلام صلوات الله علیه از دیکر فضائل آن امام همام است.

حجت الاسلام پاکدل در ادامه بیان نمود مهم‎ترین نکته‎ای که می‎توان از این حدیث برداشت کرد، توجه به نقش "سامری" به عنوان عالم دینی در پراکنده ساختن مردم به نام دین از اطراف هارون علیه‏ السلام است.

این نشست با این تحلیل به پایان رسید که رسول الله صلی‎الله‎علیه‎وآله با بیان پر تکرار "حدیث منزلت" در نظر داشتند امت اسلام را به این مسئله توجه دهند که مانند قوم یهود به جانشین پیامبرشان پشت نکنند و فریب سامری‎ها را نخورند و در دین تفرقه ایجاد نکنند؛ چراکه سامری‎ها در لباس دین و با سخن دین، در پی ضربه زدن به دین هستند.