کد مطلب: 92616

برگزاری دوره های پژوهشی مدرسه علمیه خواهران بقیع در نیمسال جاری

چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۶:۱۷

معاون پژوهش مدرسه علمیه بقیع گفت: دوره آموزه منبع یابی از مجموعه آموزه های مهارت های پژوهشگری ویژه پایه اول، مقاله نویسی برای پایه پنجم و طرح نامه نویسی ویژه پایه های دوم و سوم به طور مستمر درحال برگزاری است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از کرج، خانم علیمحمدزاده معاون پژوهش مدرسه علمیه خواهران بقیع بیان کرد: با توجه به شرایط شیوع کرونا و تعطیلی کارگاه های حضوری این آموزش پژوهشی از طریق فضای مجازی و بهره گیری از ظرفیت پیام رسان های داخلی درحال برگزاری است.

وی افزود: در این دوره آموزشی که با محوریت درس تاریخ اسلام در حال برگزاری است طلاب با مهمترین منابع تاریخ شیعه آشنا شده و با تلاشی مدون به بررسی منابع تفکر تاریخی می پردازند.

معاون پژوهش مدرسه علمیه خواهران بقیع اظهار داشت: با توجه به آغاز مطالعات دینی و اهمیت آشنایی با منابع دست اول به عنوان نخستین گام آموزش پژوهش محور ، طلاب پایه اول مخاطبین این دوره می باشند، این دوره مهارت افزایی پژوهشی را دکتر مریم ابراهیمی استاد حوزه ودانشگاه به عنوان ضمیمه پژوهشی درس تاریخ تدر یس می نمایند.

وی چیستی و چرایی منبع و منبع یابی، اقسام و انواع منابع؛ راه های شناسایی و دسترسی به منابع آشنایی با ملاک های اعتبار منابع؛ مهارت جستجوی منابع در اینترنت و آشنایی با انواع پایگاه های اطلاعاتی و تسلط بر شیوه های جستجو در آن ها ؛ را از مهمترین سرفصل های تدریس شده در این دوره عنوان کرد.

خانم علیمحمدزاده تصریح کرد: علاوه بر تدریس کتاب شناختی و محتوایی منابع توسط دکتر ابراهیمی ، به منظور دسترسی طلاب و بهره وری از منابع ، معرفی و آموزش کاربری نرم افزار ها و کتابخانه های دیجیتال تخصصی تاریخ اسلام ، توسط معاونت پژوهش در حاشیه این دوره آموزشی ارائه شده است.

وی گفت: طرح نامه نویسی از مجموعه آموزه های مهارت پژوهشگری و ویژه طلاب پایه دوم و به عنوان ضمیمه پژوهشی درس انسان شناسی و پایه سوم دوره پاره وقت ضمیمه درس عقاید استدلالی 1 توسط استاد محترم سرکارخانم فاطمه سلجوقی تدریس ودر حال برگزاری است این دوره مهارت افزایی به شیوه مجازی و در گروه های آموزشی مدرسه با استفاده از پیام رسان های داخلی تشکیل شده است.

وی بیان کرد:اگر پژوهشگرى نتواند يافته ها و اقدامات علمى خويش را به صورت مقاله اى علمى در اختيار ساير انديشمندان و علاقه مندان قرار دهد، كاوش او هر اندازه كه مهم باشد به پيشرفت و توليد علم كمكى نخواهد كرد.

خانم علیمحمدزاده در پایان خاطر نشان کرد: طلاب پایه چهارم و پنجم که در آستانه تدوین مقالات پایانی مخاطبان این دوره کاربردی هستند .آشنایی با طرح کلی مقاله ،اصول نگارش مقدمه و چکیده ، بایسته های متن مقاله (یافته ها ،بحث و بررسی ،تحلیل) شیوه ارجاع دهی و فهرست منابع از مهمترین سرفصل های آموزشی این دوره است.

گفتنی است در این دوره تعاملی طلاب فرایند پاسخ به مسئله پژوهش را درقالب نگارش یک مقاله علمی تمرین می نمایند و آموزش استفاده ازمنابع و کتابخانه های دیجیتال در این دوره مجازی در دسترس طلاب قرار گرفته است.