کد مطلب: 28320

زهرا وقفچی از پایان نامه خود دفاع کرد

زهرا وقفچی ازپایان نامه خود دفاع کرد

سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲:۳۹

خانواده از مقدس ترین بنیان های اجتماعی است تمام جامعه متاثر از خانواده ها می باشد

زهرا وقفچی از پایان نامه خود با عنوان تدلیس ماشطه(آرایشگر) در فقه امامیه دفاع کرد

به گزارش اعظم فرهاد کیایی، معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان البرز، زهرا وقفچی از دانش آموختگان سطح سه استان البرز از پایان نامه خود با عنوان تدلیس ماشطه(آرایشگر) در فقه امامیه با حضور استاد داور حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم صدیقی، استاد راهنما دکتر محمد حسن برهانی فر و استاد مشاور حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی عاشری در محل مدیریت استان، دفاع کرد.

زهرا وقفچی در آغاز سخنان خود گفت: تدلیس ماشطه نیکو جلوه دادن زنی که قصد ازدواج دارد یا پوشاندن عیوب او از راه به‌کاربردن مواد آرایشی، پیوند مو تدلیس ماشطه فاقد را، واجد وانمود کردن است. یعنی آرایشگری زنی را که قصد ازدواج دارد را به صورتی آرایش کند که عیب‌های او را بپوشاند. افراد ذاتاً و فطرتاً به زیبایی علاقمند هستند بنابراین برخی افراد رو به دریافت خدمات زیبایی می‌آورند که به دنبال آن ممکن است تدلیس صورت بگیرد.

وی افزود: خانواده از مقدس ترین بنیان های اجتماعی است تمام جامعه متاثر از خانواده ها می باشد . خانواده که با ازدواج زن و مرد شکل می گیرد اولین سلول اجتماع است و از این سلول ها بدنه جوامع شکل می گیرند سلامت خانواده در ابتدای تشکیل آن بسیار مهم است و نظامی است که تا حد ممکن بایستی از فرو ریختن آن جلوگیری کرد. یکی از عواملی که موجب انحلال ازدواج و از هم گسیختگی نظام خانواده می شود تدلیس است .

وی اظهار داشت:  البته تدلیس ممکن است توسط طرفین عقد و یا شخص ثالثی صورت پذیرد که می‌توان از تدلیس ماشطه در این مقام نام برد. تدلیس ماشطه در فقه امامیه حرام است و طبق قاعده‌ی لاضرر و قاعده تسبیب و قاعده‌ی غرور و همچنین ماده 1128 قانون مدنی حق فسخ برای طرفین عقد وجود دارد و برای جلوگیری از بروز تدلیس بایستی به جوانان آگاهی لازم را داد و الگوهای دینی و مذهبی را بیش از پیش به جوانان معرفی کرد.