کد مطلب: 28318

لیلا یادگاری از پایان نامه خود دفاع کرد

لیلا یادگاری از پایان نامه خود دفاع کرد

سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۳:۰۹

لیلا یادگاری از پایان نامه خود با عنوان تاثیر تربیتی خودشناسی بر زندگی فردی از منظر قرآن و نهج البلاغه دفاع کرد

 

لیلا یادگاری از پایان نامه خود دفاع کرد

به گزارش اعظم فرهاد کیایی، معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان البرز، لیلا یادگاری از پایان نامه خود با عنوان تاثیر تربیتی خودشناسی بر زندگی فردی از منظر قرآن و نهج البلاغه با حضور استاد داور حجت الاسلام والمسلمین  دکتر عزالدین رضا نژاد، استاد راهنما حجت الاسلام والمسلمین دکتر فلاحی قمی و استاد مشاور حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصطفی پور در محل مدیریت استان البرز دفاع کرد.

لیلا یادگاری درباره پایان نامه خود گفت: تحقیق حاضر باعنوان تاثیر تربیتی خودشناسی بر زندگی فردی از منظرقران و نهج البلاغه می باشد. هدف از این پژوهش اهميت مسئله خودشناسي مي باشد زيرا درعلوم ديني ما خودشناسي راهي براي خداشناسي محسوب مي شود از طرفي در علوم روانشناسي اولين مهارتي مي باشد كه هر انساني براي داشتن روان سالم به آن نياز دارد بنابراين لازم  است دراين علم پژوهش هاي مفيدي صورت گيرد.

وی افزود: نفس  به معني جان و روح آدمی و ذات وتمایلات نفسانی به کار رفته است  اما خودشناسی دراصطلاح یعنی شناختن انسان ازآن نظرکه دارای استعداد هایی برای تکامل انسانی می باشد انسان با شناخت خويشتن به خطرات هواى نفس و انگيزه‏هاى شهوت و تضادّ آنها با سعادت خود پى مى‏برد، و براى مقابله با آنها آماده مى‏شود.می توان از راه تدبر در خلقت انسان و تفکر در باره هدف از خلقت انسان و همچنین با یاد خداوند که سبب دوری از گناه می شود به معرفت نفس راه یافت اما از موانع معرفت نفس می توان به غفلت ، لذت طلبی و تعلق به مادیات را نام برد .

وی خاطر نشان کرد: در این تحقیق آثارخودشناسی در سه حوزه اعتقادی ، اخلاقی و رفتاری بیان شده است در حوزه اعتقادی انسان چون به خودش معرفت پیدا می کند خودش را فقر محض نسبت به خداوند می بیند، یعنی خودشناسی انسان را به خداشناسی می رساند از طرفی چون به زندگی هدفمندانه می نگرد و می داند که زندگی بی حساب وکتاب نیست به معاد اعتقاد می یابد و همچنین وجود راهنمایی که راه را برای شخص روشن می کند تا به بیراهه نرود . در حوزه اخلاقی در اثر خودشناسی انسان با فضایل و رزایل اخلاقی آشنا می شود و سعی می کند بر فضایل اخلاقی خود بیافزاید و از رذایل اخلاقی دوری کند.