کد مطلب: 17693

برگزاری جلسات طب سنتی در مدرسه علمیه نورالهدی

برگزاری جلسات طب سنتی در مدرسه علمیه نورالهدی

پنجشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۷:۴۴

به گزارش رابط خبری مدرسه علمیه نورالهدی جلسات طب سنتی با حضور استاد عقیقی برگزار گردید.
برگزاری جلسات طب سنتی
در مدرسه علمیه نورالهدی
به گزارش رابط خبری حوزه علمیه نورالهدی ماهدشتجلسات طب سنتی با حضور استاد عقیقی در مدرسه علمیه نورالهدی برگزار شد.استاد در ابتدای بحث خود به این موضوع پرداختند که دین اسلام برای تمام زندگی ما راه کار دارد حتی برای نشستن و برخواستن و خوردن و خوابیدن برنامه دارد. ایشان به نمونه ای از خواص انگشتر عقیق سخن گفته و بیان کردند که امام حسن عسگری (علیه السلام) یکی از نشانه های مومن را داشتن انگشتر عقیق در دست راست بیان کردند و از مجموع احادیث در این باره می توان به آثار موثر این انگشتر در زندگی فرد پی برد که از صاحب خود محافظت می کند.
ایشان در ادامه گفت: یکی از مواردی که ما در زندگی از آن غافل هستیم آثار اذکار و نحوه انجام آنهاست در مورد آن با توجه به توصیه  بزرگان و احادیث این گونه فهمیده می شود که مکان واحد، زمان واحد و عدد واحد برای اثربخشی آن باید رعایت شود. استاد به ادامه مباحث جلسه گذشته درباره حدیث پیامبر در باره اینکه طب 8 کلمه است پرداخت و گفت از این 8 کلمه یک چیز فهمیده می شود و آن تطهیر و پاکسازی بدن است و اگر ما این تطهیرها را داشته باشیم بیمار نمی شویم و اگر فردی بیمار شده باشد این تطهیرها را انجام دهد مشکل و بیماری او برطرف می شود.«رمز طول عمر و سلامتی پاکسازی بدن است.»
ایشان در ادامه از مباحث 8 گانه طب به خواص عطسه پرداخت و گفت: امام صادق (علیه السلام) فرمودند: اگر فردی عطسه کند تا 3 روز از سکته در امان است. حتی در حدیث دیگری از عطسه به عنوان جزیی از امدادهای غیبی یاد شده است  با وجود این همه احادیث در طب صادق و طب الرضا چرا در کشور ما بالاترین آمار مرگ و میر به علت سکته قلبی است؟ علت آن این است که ایرانیان از طب ایرانی و اسلامی دور شدند، پس بر ما فرض است که هفته ای یکبار از انفیه استفاده کنیم که باعث عطسه شود و در انتهای آن هم با بادام تلخ بینی را چرب کنیم تا از همه سکته های قلبی و مغزی در امان باشیم.استاد دستور ترکیب انفیه را برای جمع و نحوه استفاده آن را بیان کردند. استاد عقیقی خواص انفیه را به شرح زیر بیان کرد: 1- مجاری تنفسی و سینوس ها را پاکسازی و تطهیر می کند 2- برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی معجزه می کند 3- عفونت های سینوس را تخلیه می کند 4- سردرد را درمان می کند 5- حافظه را قوی می کند 6- دید چشم را خوب می کند.استاد از راههای دیگری که می توان بوسیله آن از سکته ها جلوگیری کرد را انجام حجامت های دوره ای بیان کرد. ایشان جهت درمان حساسیت بهاری دستوراتی را بیان کرد.استاد عقیقی به امساک از موارد دیگر پاکسازی بدن اشاره کرد که در قرآن کریم داریم که اگر کسی می خواهد از بندگان خاص خدا شود باید از غذاهای پاک بخورد. باید دید غذای طیب از دیدگاه اسلام به چه غذایی گفته می شود؟ غذای طیب باید بعد از استفاده آن به فرد آسیب نرساند و غذای خبیث غذایی است که به فرد آسیب می رساند من جمله نوشابه که فسفر را از مغز جدا می کند و کلسیم را از استخوان می گیرد و باعث آلزایمر و پوکی استخوان می شود. غذای طیب انسان را به سمت بندگی خدا می برد و غذای خبیث انسان را به سمت گناه سوق می دهد و هر حلالی طیب نیست.ایشان در ادامه گفت: تغذیه غربی باعث شده که در زن هورمون زنانگی به سمت هورمونهای مردانگی برود و زن کارهای یک مرد را انجام دهد و برعکس و این خلاف طبیعت زن و مرد است.«نوع غذا رفتار و کردار آینده ما را می سازد».استاد همچنین گفت: نوع غذا انسان را به مقام عبودیت می رساند یا او را شیطانی می کند. خدانود در قرآن می فرماید: به غذای خود نگاه کن که چی می خوری.
ایشان در انتها به مسئله سردی و گرمی غذاها پرداخت و گفت: امام صادق (علیه السلام) می فرماید: ریشه همه بیماریها سردی است. سردی باعث سستی، ضعف، بیحالی، یکجا ماندن، افسردگی، مشکلات روحی و روانی، کم حوصلگی و... می شود. پیامیر فرمود: گرم مزاجان را به عمر طولانی بشارت بده. گرمی عامل سرزندگی، تحرک، نشاط و شادابی، اختراع و ابتکار و انرژی و... است. استاد به غذاهای سرد و گرم در وعده های غذایی ما اشاره کردند.
استاد در ابتدا به قدرت اذکار در رفع مشکلات مادی و معنوی اشاره کردند و نمونه ای از این اذکار را برای جمع بیان کردند. ایشان از راههای دیگر پاکسازی بدن به شرح اماله و حقنه پرداخت و گفت: کسانی که ماهانه یکبار اماله رحم را انجام می دهند به کیست و فیبرم و سردی رحم و خونریزیهای شدید مبتلا نمی شوند . بهترین دارو در طب سنتی برای یبوست را اماله و حقنته بیان کرد و استاد دستور تهیه ترکیب و نحوه انجام این عمل را بیان کردند.
استاد ایجاد بیرون روی در امور گوارشی بدن  را از روشهای دیگر پاکسازی روده و معده برشمرد و همچنین دستور ترکیب و انجام مسهل مناسب را توضیح داد. راه پاکسازی دیگر بدن از اخلاط امساک (پرهیز و کم خوری) بیان شد که در قرآن تاکید به صبح و شب  غذا خوردن  دارد و در روایات نیز به این موضوع اشاره شده است. استاد گفت: مشکلی که ما در تغذیه داریم این است که چی بخوریم، کی بخوریم و چگونه بخوریم. ایشان گفت: شام باید 3 و نیم قبل از خواب خورده شود وبرای صبحانه بعد از نماز صبح تا 10 صبح زمان خوردن آن است. سعی کنید در شب غذاهای سرد نخورید که باعث خوابهای آشفته و پریشان می شود.و در خاتمه استاد یکی دیگر از راههای پاکسازی در بدن را امساک بیان کردند که باید کم بخورید و راه روزه داری را در پیش بگیرید.