کد مطلب: 17603

کارگاه روش تدریس فعال با اقتباس از نگرش اسلام به علم و علم آموزی در استان البرز برگزار شد.

کارگاه روش تدریس فعال با اقتباس از نگرش اسلام به علم و علم آموزی در استان البرز برگزار شد.

یکشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۰:۰۵

طلاب باید به گونه ای در حوزه علم و عمل رشد کنند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای کنونی جامعه باشند.
 
کارگاه آموزشی ویژه اساتید با عنوان روش تدریس با اقتباس از نگرش اسلام در علم و علم آموزی در استان البرز برگزار شد
دوره مقدماتی کارگاه آموزشی روش تدریس کاربردی ویژه اساتید حوزه علمیه خواهران استان طی ده جلسه آموزشی سه روزه در محل مدیریت استان برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی:  این کارگاه آموزشی بر اساس کتاب «راهنمای تدریس» با اقتباس از نگرش اسلام به علم وعلم آموزی و با حضور اساتید حجج الاسلام والمسلمین  گلکار و میر حسینی از موسسه راهبردی  علوم و معارف اسلامی مشهد مقدس برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین ابوالفضل بنی احمدی مدیر حوزه علمیه خواهران استان البرز در آغاز کارگاه آموزشی  بیان داشت: جایگاه تدریس و تربیت طلاب که خداوند متعال به شما اساتید عنایت کرده، امانت است و وظیفه اساتید تحویل صحیح و سالم این امانت است. به همین علت باید به نحو احسن بکوشند تا طلبه های عالمه و فاضله ای تحویل جامعه دهند.
وی ادامه داد: ما در بررسی اجمالی که به یک فرایند آموزشی نگاه می کنیم، متون، برنامه ریزی، استاد، طلبه و محیط آموزشی هرکدام به عنوان مولفه های مهمی از فرایند آموزش را تشکیل می دهند که نقص هر کدام  در نتیجه و خروجی سیستم آموزشی اختلال به وجود می آورد.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان البرز گفت: در جلسه اساتید به این نتیجه رسیدیم که روش های تدریس را از سنتی به کاربردی ارتقا دهیم، چنانکه گفتنی است روش سنتی دیگر جوابگوی پاسخ کنونی تربیت علمی طلاب نمی باشد.
وی با اذعان به  ضرورت برگزاری کارگروه آموزشی در استان تاکید کرد : هدف از آموزش حوزه علمیه افزودن به محفوظات طلاب نیست. بلکه طلاب باید به گونه ای در حوزه علم و عمل رشد کنند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای کنونی جامعه باشند.
زهرا رحیمیان، معاون آموزش حوزه علمیه خواهران استان البرز در گفتگویی هدف از اجرای این کارگاه را ارتقاء هدف مهارت اساتید برای تدریس‌هاي اثربخش ، تفکرساز و مهارت افزا بیان کرد.
وی گفت: شرکت کنندگان در این کارگروه با مولفه های چگونگی تغییر نگرش نسبت به جایگاه طلبگی از مفهوم طلبه به عنوان مخزن اطلاعات دینی به يك اسلام‌شناس و مشاور زندگي كه با علمِ خود حلّال ‌مسائل زندگي و ارتقاء‌دهنده كيفيت آن است، آشنا می شوند.