کد مطلب: 11062

نشست صمیمی مدیریت حوزه علمیه خواهران با مجمع نمایندگان مجلس استان البرز

نشست صمیمی مدیریت حوزه علمیه خواهران با مجمع نمایندگان مجلس استان البرز

سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۴۱:۰۹

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشستی صمیمی با مسئولان مدیریت حوزه علمیه که مدیران مدارس علمیه نیز حضور داشتند به گفتگو پرداختند.
نشست صمیمی مدیریت حوزه علمیه خواهران با مجمع نمایندگان مجلس استان البرز
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشستی صمیمی با مسئولان مدیریت حوزه علمیه که مدیران مدارس علمیه نیز حضور داشتند به گفتگو پرداختند.
مراسم با قرائت قرآن توسط حجت الاسلام والمسلمین ابوالفضل بنی احمدی آغاز شد و پس از پخش سرود جمهوری اسلامی، کلیپ حوزه علمیه خواهران به نمایش درآمد.
در این مراسم که آقایان کولیوند و اکبریان نمایندگان شهرستان کرج و کیایی نژاد نماینده ساوجبلاغ حضور داشتند، مسئولان حوزه علمیه خواهران پس از معرفی خود، ظرفیت و نیازهای حوزه علمیه خواهران در استان راتشریح کردند.
حوری رضازاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه خواهران استان به معرفی اجمالی از وضعیت آموزشی و پژوهشی مدارس استان پرداخت و اظهار داشت: ده مدرسه علمیه در استان البرز در حال فعالیت است و 1665 طلبه خواهر در این مدارس اشتغال به تحصیل دارند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 107 استاد در مدارس تدریس می کنند.
وی در ادامه به بیان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مدیریت استان از جمله تقویت نخبگان واحد های حوزوی، ارتقای توانمندی پژوهشی اساتید و طلاب و ظرفیت سازی حوزه ها برای حضور در مجامع علمی اشاره کرد.
سپس نرگس انصاری معاون فرهنگی مدیریت استان به معرفی خلاصه ای  از فعالیت های فرهنگی مدارس علمیه  به ویژه برگزاری کلاس های اخلاق برای طلاب و فعالیت های عام المنفعه پرداخت .
در ادامه فاطمه آذری مدیر مدرسه علمیه نورالهدی از مسئولین حاضر در نشست درخواست کرد به امور فرهنگی سطح شهر کرج و استان البرز توجه ویژه ای داشته باشند.
فاطمه آذری به طرح مدارس امین اشاره کرد و گفت: مربیان این طرح در مدارس آموزش و پرورش از طلاب خواهر هستند که از جهت مادی حمایت نمی شوند.
فاطمه سلجوقی مدیر مدرسه علمیه بقیع مشکلات مدارس علمیه با سازمان های دیگر را بیان و از نمایندگان درخواست نمود که کمیته پژوهشی برای پیگیری و آسیب شناسی قانون شکنی های آشکار در استان البرز در مجلس تشکیل شود.
وی اذعان داشت: طبق بخشنامه مجلس، حوزه های علمیه از پرداخت هزینه آب، برق و گاز معاف هستند اما این قانون در استان البرز اجرا نمی شود.
در ادامه مرضیه عبدلی مدیر مدرسه زینبیه به معرفی فعالیت های پژوهشی و آموزشی پرداخت.
وی پیشنهاد داد مدارس به انجام پژوهش های کاربردی برگرفته از سیره نبوی و علوی بپردازند.
در ادامه افزود: ظرفیت سازی بین طلاب و اساتید و مدیران برای شرکت در پژوهش های کاربردی ، نیاز به حمایت و ظرفیت سازی توسط نمایندگان  دارد.
سپس احمد ناصر بخت مدیر نظارت وساماندهی حوزه علمیه گزارشی از فعالیتهای بخش ساماندهی ارائه داد.
وی اعلام نمود برخی  از نقاط استان البرز از جمله طالقان، اشتهارد و ... نیاز به مدرسه علمیه دارند و رایزنی هایی با مسئولین شهری و امام جمعه صورت گرفته است.
پس از سخنان مدیران، حجت الاسلام والمسلمین ابوالفضل بنی احمدی در مقام جمع بندی مطالب ارائه شده گفت:  حوزه علمیه خواهران استان البرز برای اولین بار بحث آموزش پژوهش محور را راه اندازی کرده است.
وی به وجود پتانسیل موجود در حوزه های علمیه اشاره کرد و بیان داشت: نیروها و فعالیتهای بسیاری در مدارس وجود دارد که قابلیت ارائه در سطح شهر را دارد اما به دلیل نداشتن بودجه کافی و عدم حمایت، در این فعالیت ها از ادامه باز می ماند.
به عنوان مثال پایان نامه هایی با قابلیت چاپ در قالب کتاب وجود دارند اما به دلیل نداشتن بودجه در قفسه کتابخانه خاک می خورد.
حجت الاسلام والمسلمین کیایی نژاد نماینده مردم  ساوجبلاغ در مجلس در ادامه نشست گفت: حوزه های علمیه در کنار فعالیت های علمی و پژوهشی و آموزشی به بحث اخلاق طلاب نیز به طور شایسته بپردازند.
در ادامه عزیز اکبریان نماینده مردم کرج اذعان داشت: بحث طلاق در کرج افزایش یافته است. لازم است مسئولان فرهنگی به فرهنگ سازی بنیان خانواده بپردازند.
وی خاطرنشان کرد: حوزه ها باید در زمینه سیاسی فعال و هوشیار باشند.
در ادامه کولیوند پیشنهاد داد جلسه ی دیگری با فضای پرسش و پاسخ ایجاد شود.
وی گفت: تلاش می کنیم مقدماتی فراهم شود تا به مدارس علمیه خواهران بودجه فعالیت ها ی فرهنگی تخصیص یابد و در مسیر صحیح خرج شود.
در پایان حجت الاسلام والمسلمین ابوالفضل بنی احمدی نوید جلسه دیگری با فضای پرسش و پاسخ به حضور نمایندگان مجلس و مدیران به حضار دادند.