کد مطلب: 10868

اولین نشست فصلی اساتید مدارس علمیه خواهران استان البرز

اولین نشست فصلی اساتید مدارس علمیه خواهران استان البرز برگزار شد

جمعه ۱۳ دى ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۲۹:۱۹

دراولین نشست فصلی اساتید استان البرز که با حضور حدود صد نفر از اساتید انجام شد،حجت الاسلام حسینی معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران و حجت الاسلام حمید محمدی نویسنده کتاب مبادی العربیه و معاون پژوهش سابق مرکز مدیریت حضور داشتند.
گزارش اولین نشست فصلی اساتید مدارس علمیه خواهران استان البرز
پیرو تأکید حجت الاسلام و المسلمین حسینی همدانی امام جمعه محترم کرج بر پژوهش محور کردن آموزش در حوزه های علمیه خواهران اولین نشست اساتید مدارس علمیه خواهران استان البرز با محوریت آموزش پژوهش محور در سالن همایش دانشگاه خوارزمی برگزار گردید .
در این نشست که با حضور حدود صد نفر از اساتید انجام شد، حجت الاسلام حمید محمدی نویسنده کتاب مبادی العربیه و معاون پژوهش سابق مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران و حجت الاسلام حسینی معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران حضور داشتند.
این نشست با تلاوت  آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید ، سپس حجت الاسلام و المسلمین بنی احمدی مدیر حوزه علمیه خواهران ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین نکاتی کلیدی را خطاب به حاضران بیان نمودند ایشان چشم انداز مدیریت استان البرز را بررسی مباحث زیربنایی بر اساس جوابگویی به نیاز جامعه ترسیم نموده و برلزوم برنامه ریزی برای ورود طلاب سال اول به مقوله پژوهش تأکید کردند همچنین لزوم خروج از مدیریت سنتی را یادآور گشتند.
در ادامه نشست حجت الاسلام حمید محمدی در مورد لزوم عملیاتی کردن پژوهش در مدارس سخنان ارزشمندی را ایراد نمودند ایشان با تأکید بر تربیت طلاب پژوهشگر، به تبیین سازو کارهای توسعه پژوهش در سه حوزه اساتید، مدرسه و طلبه پرداختند.حجت الاسلام محمدی یکی از اساسی ترین نقاط ضعف در نظام آموزشی حوزه را تکیه بیش از حد بر روش استاد محوری برشمردند و بهترین را برای رفع این ضعف را قرار دادن پژوهش در کنار آموزش دانستندایشان با طرح گام به گام و پنج مرحله ای پژوهش، برنامه ای مدون را جهت توانمندی طلبه در نگارش و نقد و بررسی آثارارائه دادند.
پس از بیانات حجت الاسلام حمید محمدی، از اساتید پژوهشگر برتر استان و همچنین سه تحقیق پایانی برتر استان با اهداء تقدیر نامه و هدیه قدردانی به عمل آمد.
در ادامه این نشست حجت الاسلام سید مهدی حسینی در مورد وظایف حوزه های علمیه مطالبی را بیان نمودندایشان دینی سازی جامعه را وظیفه حوزه های علمیه دانسته و بر همین اساس اظهار داشتند که حوزه های علمیه نیاز مبرم به مدیران، مشاوران و اساتیدی دارد که در بخشهای مختلف بتوانند از دین دفاع کنند زیرا همانطور که کشور نیاز به حراست از مرزهای ارضی دارد، مرزهای فکری مسلمانان و تشیع نیز نیاز به مدافع دارد و حوزه ها باید کسی را تربیت کنند که جسور باشد و مسائل جامعه را رصد کند و تاکتیک دفاع را بشناسد.
در ادامه نماینگان معاونان و اساتید در تریبون آزاد مشکلات آموزشی را بیان نمودند و حجت الاسلام حسینی به سؤالات پاسخ دادند.
در حاشیه برگزاری نشست نمایشگاهی از دستاوردهای پژوهشی اساتید و تحقیقات و پایان نامه های برتر طلاب بر پاشد.
در این نشست به هریک از مدعوین، نرم افزار آثار آیت الله جوادی آملی و کتاب سخت ترین بیست دقیقه عمرم اهدا گردید.
در پایان از مدعوین با صرف ناهار پذیرایی گردید.