کد مطلب: 95330

برگزاری میزگرد علمی-پژوهشی بررسی شبهات عاشورایی در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها مهرشهر

شنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۰:۰۲

معاون پژوهش حوزه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها از برگزاری میزگرد علمی-پژوهشی بررسی شبهات عاشورایی خبر داد.

خانم شفیعی زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری کوثر از کرج اظهار داشت: در برخی از نقل‌های تاریخی در مورد دختران امام حسین‌ علیه‌السلام آمده است که آن حضرت دو دختر به نام‌های فاطمه و سکینه داشته‌اند. اگر ما این نقل را اصل بگیریم- که ظاهراً شهید مطهری هم این نقل را که شیخ مفید ذکر کرده اصل قرار داده است- وجود دختری به نام رقیه برای آن حضرت موضوعیت نخواهد داشت.

معاون پژوهش فاطمه الزهرا سلام الله علیها بیان کرد: اگرچه شیخ مفید تعداد دختران امام حسین علیه السلام را «سکینه و فاطمه» نام برده، اما این تنها نقل تاریخی در این زمینه نیست، بلکه در نقل‌های دیگر تعداد دختران امام حسین علیه السلام بیش از دو نفر نام برده شده است، به عنوان مثال، در کتاب «مَطالِبُ السَؤول» ابن طلحه شافعی ـ که نَسَب‌شناس است ـ همچنین در مناقب ابن شهرآشوب مازندرانی تعداد دختران امام حسین علیه السلام سه یا چهار مورد ذکر شده است، پس احتمال اینکه امام حسین علیه السلام دختران دیگری غیر از «فاطمه و سکینه» داشته باشند، زیاد است.

وی در ادامه افزود: ایرادی که بر  این دسته از نقل های تاریخی وارد می‌شود این است که وقتی گفته می شود سه یا چهار دختر، چرا اسمی از  سومین  یا چهارمین دختر آورده نشده است؟

خانم شفیعی زاده تصریج کرد: اگر مرقد حضرت رقیه سلام الله علیها در جای دیگری غیر از سرزمین شام واقع بود، می‌توانستیم تردید کنیم و بگوییم عده‌ای چنین چیزی را ساخته باشند، اما در شام که پایگاه بنی‌امیه؛ دشمنان قسم خورده اهل‌بیتعلیهم السلام بودند، چطور ممکن است فردی برای قرن‌ها در آن مکان و موقعیت بدرخشد و بزرگان و علما به زیارت او بروند و حاجت نیز بگیرند؟!

معاونت پژوهش فاطمه الزهرا سلام الله علیها تصریح کرد: چون این نقل‌ها از لحاظ اعتبار در یک حد هستند، لذا بعید نیست دختری که اسمش در این دو نقل ذکر نشده همان حضرت رقیه سلام‌الله علیها باشد. بنابراین نمی‌توانیم به‌صرف استناد به یک نقل، به‌طورکلی وجود حضرت رقیه سلام‌الله علیها را انکار کنیم. همچنین آنچه در نقل ها وارد شده است این است که در جریان خرابه شام دختری که چنین مصیبت هایی بر او وارد شده است وجود داشته است و تردید فقط در نام این دختر وجود دارد که آیا اسم او رقیه سلام الله علیها  بوده است یا این که نام دیگری داشته است.

شفیعی زاده در پایان خاطر نشان کرد: لزوم آشنایی با شبهات عاشورایی و نحوه پاسخ گویی به آن ها،  همچنین ایجاد روشنگری در اجتماع و جلوگیری از رواج و شیوع این تفکرات بوسیله سلاح  علم و دانش و استفاده از منابع مطالعاتی در این زمینه از وظایف مهم  پژوهشگران و طلاب مدارس علمیه می باشد.

  • مدیریت استان