کد مطلب: 87817

مدیر حوزه علمیه خواهران استان البرز:

بصیرت افزایی در جامعه بر عهده طلاب است/ضرورت شناخت نیازهای جامعه

یکشنبه ۲۹ دى ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۶:۵۱

مدیر حوزه علمیه خواهران استان البرز گفت: با توجه به رسالت طلاب و حوزه های علمیه، وظیفه بسیار مهم هدایت مردم و بصیرت آفرینی در جامعه بر عهده شان است.

حجت الاسلام والمسلمین طاهر در گفتگو با خبرگزاری کوثر بیان کرد: رهبر فرزانه انقلاب(مد ظله العالی) درباره بصیرت فرموده اند که«بصیرت قطب نمای حرکت صحیح در اوضاع اجتماعی پیچیده امروز است، به گونه ای که اگر کسی این قطب نما را نداشته باشد و نقشه خوانی را بلد نباشد ممکن است ناگهان خود را در محاصره دشمن ببیند، اگر بصیرت نباشد انسان حتی با نیت خوب ممکن است گمراه شود و در راه بد قدم بگذارد».

وی بصیرت راعلم یقینی و نیروی نهانی دانست و افزود: بصیرت به انسان در شناخت حقایق کمک می کند و به‌منزله نوری است که توانایی درک حقایق و پشت ‌پرده حوادث را می‌دهد، به‌گونه‌ای که انسان راه حق را از باطل و عبور از بحران ها و فتنه ها را به وضوح تشخیص می‌ دهد.

وی بصیرت را محور همه اعمال انسان دانست و افزود: عکس‌العمل‌های متفاوت انسان بر اساس بینش و بصیرت او شکل می‌گیرد و ارزش و اعتبار هر انسان نیز وابسته به نوع بینش اوست.

برای رسیدن به بصیرت شنیدن همراه با تفکر باید باشد

مدیر حوزه علمیه خواهران استان البرز بیان کرد: بصیرت در صورتی حاصل می‌شود که شنیدن همراه با تفکّر و دیدن همراه با دقت باشد و با عبرتها، قواعد و سنت‌های الهی تطبیق و سنجیده شود.

وی گفت: برخی از امور و گرایش ها در وجود انسان مانند دلبستگی به دنیا، گرفتار شدن به شهوات و لذت ها مانع رسیدن به بصیرت می شود.

وی اظهار داشت: شهدا به ویژه سردار شهید سپهد حاج قاسم سلیمانی راه های عملی کسب بصیرت را به همگان نشان دادند چرا که زندگی ایشان در شناخت حقیقت ولایت و ولی امر زمانه خود، داشتن فکر و اندیشه و تجزیه و تحلیل مسائل، دوراندیشی در امور، رعایت ایمان و تقوای الهی، ذکر و یاد الهی و پیمودن مسیر اهل بصیرت خلاصه می شود.

بصیرت افزایی در جامعه بر عهده طلاب است

حجت الاسلام والمسلمین طاهر گفت: با توجه به رسالت طلاب و حوزه های علمیه، وظیفه بسیار مهم هدایت مردم و بصیرت آفرینی در جامعه بر عهده شان است.

تاثیرگذاری طلاب بر جامعه بیشتر از سایر خواص است

وی عنوان کرد: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) تأثیرگذاری طلاب، بیشتر از سایر خواص و نخبگان در جامعه است و یقینا استمرار حرکت انقلابی مردم، مستلزم بصیرت آفرینی حوزه های علمیه است.

وی گفت: مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند که«علت تأکید مکرر بر ضرورت انقلابی بودن حوزه های علمیه این است که استمرار حرکت صحیح و انقلابیِ کشور و جامعه، بدون حضور مستمر روحانیت امکان پذیر نیست.»

مدیر حوزه علمیه خواهران استان البرز ابراز کرد: حوزۀ انقلابی در سطح بینش و تفکر انقلابی از قبیل اسلام سیاسی، استکبارستیزی، تمدن نوین اسلامی و غیره و در سطح روحیه و حرکت انقلابی مانند دغدغۀ اجرایی کردن مفاهیم، ارزشها و آرمانهای انقلاب و در سطح اعتقاد به مبانی انقلاب و ارکان فکری آن، باید در عرصۀ سیاسی و بصیرت آفرینی در جامعه موضع گیری انقلابی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: از جمله اقدامات در زمینه بصیرت افزایی می توان به معرفی اسلام حقیقی به جای اسلام سکولار، هدایت گری سیاسی، بیداری و آگاهی در برابر نفوذ که در سالهای اخیر مورد تأکید مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) قرار گرفته است، مقابله با استحالۀ فرهنگی، مقابله با انحراف و کج روی در جامعه همراه با قیام و اقدام علمی و عملی در دفاع از انقلاب و ارزشهای اسلامی و انقلابی، ایستادگی در برابر تحجر و روشنفکرنمایی که امام(ره) از آن به شدت نهی می کردند، مقابله با اشرافی گری و تجمل گرایی، مقابله با شبهات و همچنین پالایش فضای مجازی به عنوان وظایف مهم طلبه و مدرسه بصیر اشاره کرد.

شناخت نیازهای جامعه از وظایف مهم حوزه بصیر است

وی از دیگر وظایف مهم حوزه بصیر را شناخت نیازهای جامعه و پاسخ گویی به آنها دانست و افزود: در شرایط کنونی لازم است فقه، فرهنگ، رسانه و ارتباطات، مورد توجه اساتید و اندیشمندان حوزه قرار گیرد و در صحنۀ پاسخ گویی به نیازهای نظام اسلامی و تبیین مبانی نظام و دفاع از آن حضور فعال داشته باشند.

  • مدیریت استان