کد مطلب: 8715

اردوی فرهنگی تربیتی و زیارتی قم و جمکران برگزار شد

اردوی فرهنگی تربیتی و زیارتی قم و جمکران برگزار شد

یکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۵:۳۱

به گزارش رابط خبری مدرسه علمیه مطهری: روز پنج شنبه در تاريخ92/2/5 اردوي فرهنگي وزيارتي قم با هماهنگي مدير محترم ومعاون فرهنگي مدرسه علميه شهيد مطهري (ره) خانم صديق فرد و شركت 45 طلاب برگزار گرديد .
به گزارش رابط خبری مدرسه علمیه مطهری: روز پنج شنبه در تاريخ92/2/5 اردوي فرهنگي وزيارتي قم با هماهنگي مدير محترم ومعاون فرهنگي مدرسه علميه شهيد مطهري (ره) خانم صديق فرد و شركت 45 طلاب برگزار گرديد .
طلاب مدرسه علمیه شهید مطهری دراين اردو بعد از زيارت حضرت معصومه (سلام الله عليها ) دیداري با آيت الله جوادي آملي داشتند كه بعد از نماز ظهر و عصر به امامت ایشان ازمباحث اخلاقی واجتماعی ، اقتصادی آن بزرگوار بهره مند شدند.
آیت الله جوادی آملی(زيد عزه) در ابتدای بحث اخلاقی خویش با تقسیم بندی علوم به حسی وتجردی به اهمیت علوم تجردی که در اسلام با عنوانی هم چون فطرت مطرح است را در مکارم اخلاق جهانیان راهکاری اساسی داشتند.
ایشان با بیان اهمیت فطرت، اظهار داشتند که زبان فطرت یک زبان بین المللی است که امروزه در سه بخش جمع بندی شده است که اولین آن زبان محله ای، دومین آن  زبان منطقه ای که همان چگونه باید با موحدان عالم رابطه داشت میباشد و سومین آن زبان بین المللی که آن هم با انسا نهای جهان چگونه زندگی کنیم است.
ایشان با توضیحات دیگری که در پیرامون فطرت ارائه دادند بیان کردند که فطرت حرف دل ، حرف عقل و حرف عدل است با توجه به اینکه مساله عدل را به هرکسی عرضه کنید قبول دارد که عدل خوب است هم قبول دارد وهم می پذیرد که آن در واقع، دین است.
دین، جای را مشخص میکند، چون او آفریده است، پس جای اشخاص را اشخاص آفرین وجای اشیاء را اشیاء آفرین مشخص میکند .
آیت ا... جوادی آملی در بخش دوم مباحث خویش در زمینه اجتماعی واقتصادی با تمسک به نامه امیرالمومنین به مالک اشتر در زمینه حکومت داری شرع، به شرح وتفسیر این نامه نمودند که درا ین نامه حضرت با اشاره به مالک توصیه کردند ، همانطور که نماز ستون دین است ، تامین رفاه مردم هم ستون دین است، در واقع باید گفت رهبر اگر هم خوب باشد اما اگر مدیران ومسئولان ر ضایت مردم را کسب نکنند عاقبت کارشان، رهبر را نیز دامن گیر میکند.
ایشان با حالت نصیحت گرایانه به مسئولان این توصیه را کردند : به کسانی خدمت کنید که اکثریت دارند به  رفاه طلبان واگر در گذشته سنت خوبی مردم داشتند، این سنت خوب را رها نکنید رعایت حقوق دیگران نیز سنت الهی است.
آیت الله  جوادی آملی(زيد عزه) در مورد انواع اختلاف ها اظهار داشتند، یک سری اختلاف است که براثر بی محبتی میباشد که قابل حل است وسری دیگر از اختلافات است که بر اثر گنه کاری وبد رفتاری است که باید احساس خطر کرد، عده ای هستند که خدا به آن اختلاف مردم را ابتلا کرده است مانند مسیحیان كه خدا فرمود به خاطر بد رفتاریشان در بینشان اختلاف ایجاد کردیم.
ایشان به عنوان چند توصیه به مردم حاضر در جمع فرمودند : سنت های خوب را به هم نزنید، بلکه راه جدیدی نیز ارائه کنید با دانشمندان و با علما زیاد رفت وآمد کنید، پیشنهادات اینها، می تواند مشکلات را حل کند.
آیت الله جوادی آملی(زيد عزه) در خصوص حل مشکلات جامعه فرمودند: مردم طبقاتی اند که با تعامل هم میتوانند بار مملکت را به مقصد برسانند.
ایشان در ادامه، معیار فضیلت را معیاری دانستند که در آن دنیا، مشخص می گردد چه کسی ثروتمند است چه کسی فقیر است.
آیت الله جوادی آملی در آخر به عنوان فصل الخطاب در مورد وضعیت اقتصادی مملکت فرمودند، که ما هرگز نباید افرادی زیر خط فقر داشته باشید.
طلاب مدرسه علميه شهيد مطهري (ره) بعد از ديداربا آيت الله جوادي آملي، به صرف نهار پرداختندودر آخر با زيارت مسجد جمكران واقامه نماز امام زمان (عج) اين سفر معنوي را به پايان رسانديم .
 جهت حسن ختام برنامه مسابقه اي با محوريت احكام برگزار گرديد كه به قيد قرعه به سه نفر از طلاب جوايزي تقديم گرديد .